Eliza Welham's Family Tree

Family Tree provided by Shirley Brierley of Sydney (a descendant of Eliza).  I have omitted anyone born after 1920 to protect the privacy of those still living, at Shirley’s request.

Eliza and Richard’s children are shown in blue and after each child is listed their descendants. Any additions or corrections are most welcome.

 

Eliza Welham

 Daughter of

Samuel Welham (b.4 Sep 1801- Alresford, Essex, England; d.5 Dec 1883-Milltown,Bathurst,NSW,Aust)

   sp: Eliza Goodwin (b.21 Aug 1803-Messing,Colchester,Essex ,England;m.2 Oct 1823;d.6 Nov 1877-Dempsey Is.,Newcastle ,NSW, Aust)

 

 Eliza Welham (b.11 Oct 1827- Alresford,Essex,England;d.7 Feb 1879-Rocky River,NSW,Aust)

   sp: Richard Watson (b.1827;m.4 Nov 1844;d.21 Jun 1898-Brackin Street,Hillgrove,NSW,Aust)

1. Elizabeth Watson (b.12 Aug 1844-Benevolent Asyl.,Sydney,NSW,Aust;d.16 Sep 1924-High Street,T,NSW,Aust)

   sp: James Broad Lillicrap (b.Abt 1836-Boscastle,C,England;m.17 Apr 1861;d.20 Nov 1897-HS,T,Nsw,Aust)

2. Ellen Elizabeth Lillicrap (b.1861-,Wellingrove, NSW,Aust;d.7 Jun 1952)

   sp: George Carter (b.1862-,Armidale,NSW,Aust;m.1887;d.1936-,Drummoyne,NSW,Aust)

3. Arthur H Carter (b.1890-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Elsie M Nixon (b.1899-,Uralla,NSW,Aust;m.1916)

3. Hilda F Carter (b.1892-Uralla,NSW,Aust)

2. Catherine Matilda Lillicrap (b.1863-,Wellingrove,NSW,Aust;d.1938-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: William Henry Carter (b.1860-,Armidale,NSW,Aust;m.1885;d.1922-,Armidale,NSW,Aust)

3. Cyril R Carter (b.1890-Uralla,NSW,Aust;d.1919-Armidale,NSW,Aust)

   sp: Charlotte Carter (b.1890-,Uralla,NSW,Aust;m.1913)

3. Edna B Carter (b.1893-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Oswald R Fearby (b.1902-Uralla,NSW,Aust;m.1926)

4. Cecil J Fearby (d.1927-,Tamworth,NSW,Aust)

3. William Henry Carter (b.1895-,Uralla,NSW,Aust;d.10 Dec 1919-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Never Married

3. Cecil Stanley Carter (b.1899-,Uralla,NSW,Aust;d.1945-,Canowindra,NSW,Aust)

   sp: Beryl C Archer (b.1897-,Menindie,NSW,Aust;m.1926)

3. Ivan L Carter (b.1902-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Rita A Austin (b.1906-,Uralla,NSW,Aust;m.1927)

3. Eric Obediah Carter (b.1905-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Claire Kathleen Milligan (m.1937)

3. George Carter (d.1932-,Emmaville,NSW,Aust)

2. Eliza W Lillicrap (b.17 May 1865-,Armidale,NSW,Aust;d.1866-,Uralla,NSW,Aust)

2. Robert Broad Lillicrap (b.23 Jun 1867-,Armidale,NSW,Aust;d.30 May 1948-Mole Station,Tamworth,NSW,Aust)

   sp: Rose Anna Cahey (m.5 Jan 1891)

3. Pearl E Lillicrap (b.1892-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Archibald R Anderson (m.1929)

3. Ruby M Lillicrap (b.1893-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Walter Owen Hynes (b.1880-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1913)

4. John T Hynes (b.1916-Grafton,NSW,Aust)

4. Bonnie Hynes

4. Terry Hynes

4. Albert Percival Hynes

   sp: Margaret Ann  (d.1940-,Manly,NSW,Aust)

5. Albert Percival G Hynes (d.1938-,Grafton,NSW,Aust)

4. James Hunter Hynes

   sp: Nancy Patricia Belcher (m.1944)

4. Lyle Hynes

3. Ivy R Lillicrap (b.1895-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Percy James Lillicrap (b.1897-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Gladys B Roper (b.1900-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1922)

4. Jean Lillicrap

4. Sid Lillicrap

4. Don Lillicrap

4. Bonnie Lillicrap

3. Claude R Lillicrap

   sp: Norma E Wilson (m.1933)

3. Robina R Lillicrap Matron (b.1906-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Colin J Lillicrap (b.1908-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Alma M Kelly (b.1914-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1934)

2. Eliza Annie Lillicrap (b.6 Aug 1869-,Armidale,NSW,Aust;d.1940-,Penrith,NSW,Aust)

   sp: Edward C Cracknell (m.1888;d.1931-,Penrith,NSW,Aust)

3. Violet V M Cracknell (b.1892-,Tamworth,NSW,Aust)

   sp: George Bickford (m.1913)

3. Athalia V Cracknell (b.1895-,Murrumburrah,NSW,Aust)

3. Eugenie A Cracknell (b.1899-,Penrith,NSW,Aust)

   sp: Allan Manning (m.1926)

3. Mervyn A Cracknell (b.1905-,Penrith,NSW,Aust)

2. Male infant Lillicrap

2. Florence Lillicrap (b.23 Jul 1871-Rocky River,Uralla,NSW,Aust;d.Nov 1952-,Cairns,Qld,Aust)

   sp: Joseph Wheeler (b.1875-,Camden,NSW,Aust;m.25 Jan 1905;d.5 Jul 1916-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Edna M Wheeler (b.18 Nov 1905-,Camden, NSW,Aust;d.1905-,Camden,NSW,Aust)

3. Valtin Joseph Wheeler (b.1906-,Camden,NSW,Aust;d.24 Aug 1983)

   sp: Elsie Jane Rogers (b.4 Aug 1907;d.1973)

4. Ronald Wheeler

   sp: Gwendolyn Golding

3. Verna Minnie Wheeler (b.16 Jan 1909-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: George Henry Rogers (b.27 Oct 1905;m.21 Jun 1934;d.Nov 1960)

3 . Amy Agnes Wheeler (b.1911-,Tenterfield,NSW,Aust;d.1979)

   sp: Campbell Conway

3. Stanley Edgar Wheeler (b.1913-,Tenterfield,NSW,Aust)

2. Mabel Agnes Lillicrap (b.1874-,Armidale,NSW,Aust;d.1912-,Randwick,NSW,Aust)

   sp: John William Sharpe (m.1902;d.1940-Newtown,NSW,Aust)

2. James Broad Lillicrap (b.1876-,Uralla,NSW,Aust;d.6 Jul 1942-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Geraldine N E Burgess (m.1904)

3. Birdie B C Lillicrap (b.1905-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Duke George C Cooter (m.1931)

3. Enid C Lillicrap (b.1907-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: William Blades

3. Norma C Lillicrap (b.1909-,Tenterfield,NSW,Aust)

2. Christopher Broad Lillicrap (b.1879-,Armidale,NSW,Aust)

   sp: Barbara M Reid (b.1882-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1902)

3. Maurice C Lillicrap (b.1902-,Tenterfield,NSW,Aust;d.1902-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Never Married

3. Mavis S Lillicrap (b.1903-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Patrick J H Curry (b.1891-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1925)

3. Vivian Lillicrap (b.1906-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Jean E Lillicrap (b.1909-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Dorothy Barbara Lillicrap (b.1914-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Richard Merrifield Leech (b.1912-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1938)

2. Laura Grace E B Lillicrap (b.4 Oct 1881-,Uralla,NSW,Aust;d.1939-,Moruya,NSW,Aust)

   sp: John W Selwin (b.1878-,Armidale,NSW,Aust;m.1907;d.1919-,Tamworth,NSW,Aust)

3. Aubrey W Selwin (b.1908-,Armidale,NSW,Aust)

2. Beatrice Lillian B Lillicrap (b.3 Mar 1884-,Armidale,NSW,Aust)

   sp: Thomas J Brown (m.1909)

3. Valerie M Brown (b.1910-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Gordon A Brown (b.1913-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Thomas Brown (b.1914-,Paddington,NSW,Aust)

2. Bertha A B Lillicrap (b.1886-,Tenterfield,NSW,Aust)

   sp: Richard H Missen (b.1882-,Armidale,NSW,Aust;m.1910)

2. Audley Clarence Broad Lillicrap (b.8 Aug 1889-,Guyra,Tenter.,NSW,Aust;d.10 Sep 1975)

   sp: Mary (Marie) Therese Donoghue (b.1899-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1929;d.1 Jun 1989)

2. Stanley Richard Broad Lillicrap (b.1893-,Tenterfield,NSW,Aust;d.11 Feb 1894-,Tenterfield,NSW,Aust)

 

1. Ellen Eliza Watson (b.24 May 1846-,Newcastle,NSW,Aust;d.2 Apr 1931-"Woodville",Uralla,NSW,Aust)

   sp: John Goode (b.Abt 1836-,,Cambridgeshire,England;m.24 Aug 1867;d.4 Dec 1915-Arding,Uralla,NSW,Aust)

2. Mary Eliza Goode (b.28 May 1868-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.26 Jan 1948)

   sp: Charles George Cooper (b.1868-,Armidale,NSW,Aust;m.18 Dec 1889;d.23 May 1966)

 3. Ernest George Cooper (b.21 Nov 1891-,Uralla,NSW,Aust;d.21 Dec 1970)

   sp: Elsie H Wilkinson (b.1889-,Armidale,NSW,Aust;m.20 Jan 1914)

3. Elsie Mary Cooper (b.4 Apr 1894-,Uralla,NSW,Aust;d.30 Dec 1985)

   sp: Lawrence Stanley Crapp (b.1900-,Uralla,NSW,Aust;m.31 Mar 1921;d.30 Oct 1983)

3. William James Cooper (b.18 May 1896-,Uralla,NSW,Aust;d.18 Dec 1975)

   sp: Cecel E Beaney (b.1903-,Goulburn,NSW,Aust;m.18 Dec 1926)

3. Doris Agnes Cooper (b.2 Jun 1898-,Uralla,NSW,Aust;d.28 Aug 1923)

   sp: Never Married

3. Harold Edward Cooper (b.19 Oct 1900-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Annie I Tyler (b.1897-,Bellingen,NSW,Aust;m.Feb 1947)

3. Audley John Cooper (b.9 Jun 1904-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Florence Groom (b.1917-,Randwick,NSW,Aust;m.1938)

3. Raymond Charles Cooper (b.15 Jun 1909-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Myrtle Standing (b.1916-,New Lambton,NSW,Aust;m.27 May 1939)

2. Sarah Anne Goode (b.13 Mar 1870-"Spring Creek",Arding,NSW,Aust;d.14 Nov 1959-A&ne Hospital,A,N,Aust)

   sp: John Carter (b.20 Feb 1873-"Balala",Uralla,NSW,Aust;m.20 Feb 1895;d.12 Jun 1956-AH,Armidale,N,Aust)

3. Amos John Reginald Carter (b.18 May 1896-,Uralla,NSW,Aust;d.29 Dec 1974)

   sp: Ruby Alice Townsend (b.13 Oct 1895-,Uralla,NSW,Aust;m.1921)

3. Dorothy Carter (b.31 Mar 1897-,Uralla,NSW,Aust;d.3 Feb 1980)

   sp: Nathaniel J Taylor (m.1921)

3. Edward George Carter (b.29 Jan 1901-"Balala",Uralla,NSW,Aust;d.12 May 1966)

   sp: Mary Eliza Norris (b.1905-,Armidale,NSW,Aust;m.1929)

3. Carter (b.29 Jan 1901-"Balala",Uralla,NSW,Aust;d.29 Jan 1901-"Balala",Uralla,Nsw,Aust)

   sp: Never Married

3. Vera Carter (b.24 Jun 1907-,Uralla,NSW,Aust)

2. Richard Goode (b.31 Jul 1872-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.1874-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Never Married

2. William David Goode (b.1 Feb 1875-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.19 Jun 1942-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Edith Grace Crapp (b.1881-,Uralla,NSW,Aust;m.1901;d.30 Sep 1959)

3. Muriel V Goode (b.1903-,Uralla,NSW,Aust;d.1986)

   sp: Henry W Frazier (b.1899-,Armidale,NSW,Aust;m.1928;d.1979)

3. Ethel B Goode (b.22 Nov 1905-,Uralla,NSW,Aust;d.14 May 1970)

   sp: Horace J White (b.1904-,Uralla,NSW,Aust;m.1929)

3. William Ivan Goode (b.16 Nov 1906-,Uralla,NSW,Aust;d.6 Jul 1979)

   sp: Irene Alice Yeomans (b.1907-,Hillgrove,NSW,Aust;m.1927)

3. Russell Ashley Goode (b.1910-,Uralla,NSW,Aust;d.18 Nov 1978)

   sp: Elaine Sinclair Woodhouse (b.1914-,Barraba,NSW,Aust;m.1940;d.27 Apr 1988-,Tenterfield,NSW,Aust)

3. Mary Una GOODE (b.1915-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Matthew Edgar Rixon (b.1918-,Murrurundi,NSW,Aust;m.1947)

2. John Walter Goode (b.30 Jun 1877-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.1892-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Never Married

2. Spencer C F Goode (b.1 May 1880-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.27 Dec 1907-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Elsie Annie E Rixon (b.16 Jun 1884-,Uralla,NSW,Aust;m.1 Jul 1905;d.9 Jul 1957)

3. Dulcie Winifred Goode (b.17 Jun 1906-,Uralla,NSW,Aust;d.30 Mar 1971)

   sp: Henry S Berry (b.1906-,Uralla,NSW,Aust;m.1933)

3. Beryl Spencer Goode (b.30 Mar 1908-,Tenterfield,NSW,Aust;d.24 Dec 1970)

   sp: Aubrey C Tasker (b.1906-,Waterloo,NSW,Aust;m.1931)

2. Leslie Herbert Goode (b.16 Jan 1883-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.30 Nov 1970)

   sp: Elsie Annie E Rixon (b.16 Jun 1884-,Uralla,NSW,Aust;m.21 Jul 1915;d.9 Jul 1957)

3. Ronald Herbert Goode (b.7 Jul 1916-,Uralla,NSW,Aust;d.14 Apr 1983)

   sp: Thelma Mary Philp (b.1914-,Nyngan,NSW,Aust;m.1946)

2. Irvin Ernest Goode (b.16 Jan 1883-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.23 Jan 1883)

   sp: Never Married

2. Pearl Hilda Victoria Goode (b.24 Mar 1887-Arding,Uralla,NSW,Aust;d.20 Jun 1958-,Armidale,Nsw,Aust)

   sp: David Henry Drummond (b.11 Feb 1890-,Leichhardt,NSW,Aust;m.11 Mar 1913;d.13 Jun 1965-)

3. Phyllis Noeline Drummond (b.24 Dec 1914-,Inverell,NSW,Aust;d.17 Jun 1916-,Armidale,NSW,Aust)

   sp: Never Married

3. Edna Pearl Drummond (b.6 Mar 1915-,Inverell,NSW,Aust;d.28 Mar 1985-Armidale,NSW,Aust)

   sp: James Pilkington Belshaw (m.1944)

3. Helen Edith Drummond (b.5 Apr 1916-,Uralla,NSW,Aust;d.15 Aug 2002-Armidale,NSW,Aust)

 3. Kathleen Morris Drummond (b.15 Sep 1918-,Inverell,NSW,Aust;d.2 Mar 2003-Armidale,NSW,Aust)

   sp: William Ronald James Vickers (b.1911-,Uralla,NSW,Aust;m.4 Jul 1955)

3. Margaret Ellen Drummond (b.13 Mar 1925-Glen Innes,NSW,Aust)

   sp: James Collingwood Somerville (b.1913-,Parramatta,NSW,Aust;m.12 Mar 1956)

2. Ruby Goode (d.1890-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Never Married

 1. David Goodwin Watson (b.10 Feb 1849-,Newcastle,NSW,Aust;d.21 Jun 1926-Summerhill,Ashfield,NSW,Aust)

   sp: Rose Anna MacLAUGHLIN (b.11 Jun 1859-,Rocky River,NSW,Aust;m.26 Oct 1875;d.15 Jan 1929-)

2. Adeline Eliza Watson (b.12 Aug 1876-,Vegetable Creek,NSW,Aust;d.1937-,Ryde,NSW,Aust)

   sp: George Henry Thompson Mitchell (b.1870-,Wellingrove,N,Aust;m.1894;d.1953-Tenterfield,NSW,AUST)

2. Richard William Watson (b.10 Jan 1878-,Armidale,NSW,Aust;d.3 Aug 1957-,Armidale,NSW,Aust)

   sp: Lucy Ellen Frances Rose Mowle (b.1886-,Armidale,NSW,Aust;m.1910;d.17 Feb 1969-,Armidale,NSW,Aust)

3. William John Henry Watson (b.7 Apr 1911-Ebor,Armidale,NSW,Aust;d.23 Mar 1945-WW21B,,S,Borneo)

3. Richard James Watson (b.1912-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Mary Elizabeth (Dolly) Goodall (b.1917-,Wallsend,NSW,Aust;m.1938)

3. Francis Joseph David (Hock) Watson (b.12 Oct 1913-,Hillgrove,NSW,Aust;d.14 Aug 1963-M,NSW,AUST)

   sp: Christmas H Cavanagh (b.1908-,Hillgrove,NSW,Aust;m.1934)

4. Myra Betty Watson

   sp: Ivan Henry Yeo (m.1953)

3. Ellen Rose Hope Watson (b.1915-,Hillgrove,NSW,Aust;d.4 Aug 1955-,Ebor,NSW,Aust)

   sp: Patrick McGavigan  (b.1909-Derry,IRELAND;m.1936;d.18 Nov 1968)

3. Russell Gordon Watson (b.1915-,Bellingen,NSW,Aust)

   sp: Ellen Joan Frost (b.1917-,Greta,NSW,Aust;m.1942;d.1993-,Brankston,NSW,Aust)

4. Michael Joseph Watson

3. Mary Joan Watson (b.1918-,Armidale,NSW,Aust;d.1965-Tamworth,NSW,AUST)

   sp: Phillip Darrell 'Snowy' O'Toole (b.1916-,Uralla,NSW,Aust;m.1939)

3. Eric Austin Watson (d.Nov 1990-,,NSW,Aust)

   sp: Nancy May Robinson (b.1918-,Cowra,NSW,Aust;m.1945)

3. Claire Watson

   sp: John Patrick 'Paddy' Gleeson (b.1915-,Taree,NSW,Aust;m.1942;d.1966-Grafton,NSW,AUST)

3. David P Watson

   sp: Edna Frost (m.1948)

4. Female Watson

2. Catherine Ann Watson (b.21 Dec 1879-,Vegetable Creek,NSW,Aust;d.18 Aug 1959-,Beresfield,NSW,Aust)

   sp: William T Mourilyan (b.6 Aug 1865-New Zealand;m.1905;d.1928-,Wallsend,NSW,Aust)

3. Mavis Mourilyan (b.16 Dec 1905-,Hillgrove,NSW,Aust;d.3 Apr 1979-,Brisbane,Qld,Aust)

   sp: Alexander Brennan (b.1891-,Jerilderie,NSW,Aust;m.1928)

3. Clayton Mourilyan (b.20 Nov 1907-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Martha  (m.17 Dec 1932)

3. Phyllis Adeline Mourilyan (b.1 Dec 1911-,Tinonee,NSW,Aust)

   sp: Roystan Hancock (b.9 Mar 1909-Gelligaer,Glamorgan,,Wales;m.17 Dec 1932)

2. David Watson (b.1881- Vegetable Creek,NSW,Aust;d.1881-,Vegetable Creek, NSW, Aust)

2. Roseanna Mary Watson (b.1 May 1883-,Vegetable Creek,NSW,Aust;d.23 Jul 1923-,Bellingen,NSW,Aust)

2. David Goodwin Ernest Watson (b.14 Dec 1884-,Emmaville,NSW,Aust;d.12 Mar 1903-,Newcastle,NSW,Aust)

2. Leslie J N Watson (b.1887-,Emmaville,NSW,Aust;d.1888-,Emmaville,NSW,Aust)

2. Almira Stella Watson (b.1889-,Hillgrove,NSW,Aust;d.1985)

   sp: William R Cottle (b.1883-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1909;d.19 Oct 1931-,Tenterfield,Nsw,Aust)

3. Richard Gordon Cottle (b.16 Mar 1910-,Bellingen,NSW,Aust;d.12 Apr 1988)

   sp: Mavis Alice Thompson (m.1938)

3. Almira Della Cottle (b.1913-,Bellingen,NSW,Aust)

   sp: Thomas Wilson Ray Hamer (b.1912-,Marrickville,NSW,Aust;m.1940;d.1965-Orange,NSW,AUST)

3. Margaret E Cottle (b.1915-,Bellingen,NSW,Aust;d.1965-Burwood,NSW,AUST)

   sp: Martin J Horn (b.1910-,Tenterfield,NSW,Aust;m.1933)

3. Clifford Roy Cottle (b.1918-,Tenterfield,NSW,Aust;d.Mar 1994-,,Nsw,Aust)

   sp: Lilian Jane Carpenter (b.1908-Chatswood,NSW,AUST;m.1941)

3. Nita Marie Cottle (d.27 Nov 1998-Kincumber,NSW,AUST)

   sp: Leslie Raymond Stokeld (m.1943;d.20 Nov 1978-North Sapphire,NSW,AUST)

3. Mona June Cottle (d.Nov 1993)

   sp: Leslie Norman MacDONOUGH (b.1898-,Robertson,NSW,Aust;m.1945;d.14 Aug 2000-LP,N,AUST)

 3. Harold David Cottle (d.9 Sep 1983-Blacktown,NSW,Aust)

   sp: Yvonne Ruth HUTTON (m.1950)

2. Della U V Watson (b.1891-,Armidale,NSW,Aust;d.1910-,Bellingen,NSW,Aust)

2. Bertram Fitzroy Maurice Watson (b.18 Jun 1893-,Hillgrove,NSW,Aust;d.9 Jul 1973-,Lidcombe,NSW,Aust)

   sp: Kathleen Maud Ashdown (b.7 Feb 1900-,Petersham,NSW,Aust;m.12 Dec 1917;d.15 Jun 1974-)

3. Raymond Maurice Watson (b.25 Dec 1918-,Paddington,NSW,Aust;d.7 Apr 1980-,Camperdown,NSW,Aust)

   sp: Isobel Faith Hamilton (b.10 Nov 1918-,Hurstville,NSW,Aust;m.7 Jun 1941;d.30 Aug 2009)

3. Kenneth James Watson (b.5 Oct 1922-Thirroul,NSW,Aust;d.28 Aug 2005-Strathfield,NSW,Aust)

   sp: Eileen Sarah Patricia Driscoll (b.15 Jun 1924;m.1944)

2. Harrold Watson (b.1895-,Bingara,NSW,Aust;d.1895-,Bingara,NSW,Aust)

2. George Henry Mitchell Watson (b.1897-,Hillgrove,NSW,Aust;d.1955-Parramatta,NSW,AUST)

   sp: Louisa M Johnson (b.1901-,Ashfield,NSW,Aust;m.1921;d.1971-Sydney,NSW,AUST)

3. Beryl M Watson (b.Abt 1924-NSW,Aust;d.1924-,Parramatta,NSW,Aust)

3. George Henry Watson

   sp: Josephine Emily Trevor (m.1949)

3. Keith Watson

3. Dawn Watson

2. William Ernest Audley Watson (b.30 Mar 1904-,Hillgrove,NSW,Aust;d.18 Dec 1988-N/Home,CV,NSW,Aust)

   sp: Lyla Isabel Meadows (b.5 Feb 1907-MR,Bonnyrigg,NSW,Aust;m.1929;d.11 Dec 1983-Dist Hosp,L,N,Aust)

 1. Richard William Watson (b.22 Jan 1852-,Newcastle,NSW,Aust;d.13 Mar 1921-Rocky River,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Jane Mulholland (b.27 Mar 1850-W,Carlisle,C,England;m.18 Jul 1877;d.22 Feb 1945-,Rocky River,N,Aust)

2. Eliza Caroline Gertrude Watson (b.28 Jun 1878-,Armidale,NSW,Aust;d.22 Mar 1964-Armidale,NSW,AUST)

   sp: John George Roach (b.24 Jun 1873-Crow Mountain,Barraba,NSW,Aust;m.1 Jan 1896;d.15 Dec 1953-)

3. Leslie Charles Roach (b.17 Dec 1896-,Uralla,NSW,Aust;d.12 Oct 1917-Kia,France)

   sp: Never Married

3. John George Earl Roach (b.12 Aug 1898-,Uralla,NSW,Aust;d.5 Jan 1982-,Sydney,NSW,Aust)

   sp: Elsie M Betts (Frost) (b.1902-,Uralla,NSW,Aust;m.1923)

4. Neville Roach

4. Nolene Roach

4. Velma Roach

3. Richard Robert Roach (b.28 Jul 1900-,Uralla,NSW,Aust;d.15 Mar 1984-,Gosford,NSW,Aust)

   sp: Evelyn May Harvey (b.1897-,Grafton,NSW,Aust;m.1926;d.16 Feb 1969)

4. Patricia Roach

3. Alexander Audley Roach (b.29 Jun 1902-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Dorothy A Coomber (b.1903-,Peak Hill,NSW,Aust;m.1925)

4. Myee Roach

4. Kevin Roach

3. Raymond Beresford Roach (b.29 Jun 1904-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Thelma M Williams (b.1909-,Bingara,NSW,Aust;m.1931)

3. Harold Thomas Roach (b.18 Nov 1907-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Mabel Cordwell (b.1915-,Tamworth,NSW,Aust;m.1936;d.Mar 1986)

3. Gertrude J Roach (b.7 Jan 1909-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Clive E Hansford (b.1909-,Burwood,NSW,Aust;m.6 Aug 1931)

4. Richard Hansford

4. John Hansford

3. Lilian Mavis Roach (b.2 Jul 1911-,Uralla,NSW,Aust;d.17 Sep 1981)

   sp: John E Single (b.1907-,Casino,NSW,Aust;m.1931)

4. Lorraine Single

4. Marie Single

3. Rita Merle Roach (b.14 Sep 1913-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Herbert Wills 'Bill' Calcott (m.1941;d.23 Mar 1976)

4. David Calcott

4. Lynette Calcott

3. Horace Dudley Roach (b.17 May 1916-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Ida Margaret Yates (b.1914-,Uralla,NSW,Aust;m.12 Apr 1941;d.4 Jan 1957)

4. Roger Roach

4. Aaron Roach

3. Vera Florence Roach (b.11 Jan 1921)

   sp: John Thomas Bartlett (b.1902-,Tenterfield,NSW,Aust;m.17 Jul 1945;d.15 Apr 1975)

2. Mary Mildred Watson (b.13 Feb 1880-,Uralla,NSW,Aust;d.10 Feb 1958-,Sydney,Nsw,Aust)

   sp: Richard Benson Young (b.1881-,Murrurundi,NSW,Aust;m.1903)

3. Dorothy Melva Young (b.3 Mar 1904-,Uralla,NSW,Aust;d.5 Dec 1928)

2. Jane Edith May Watson (b.24 Apr 1883-,Uralla,NSW,Aust;d.9 Oct 1967-,Sydney,Nsw,Aust)

   sp: Andrew James A Whalan (b.1890-,Kempsey,NSW,Aust;m.1 Jan 1917)

3. Merle Irene Whalan (b.13 Sep 1919)

   sp: Edward Tipping (b.13 Jun 1909-,Mt Hope,NSW,Aust;m.1942;d.29 Aug 1954)

3. James Leslie Whalan (b.3 Dec 1922;d.6 Jan 1988-,Maitland,NSW,Aust)

   sp: Jean Elizabeth Littler (b.27 Aug 1921;m.1944;d.28 Nov 1984)

2. Richard William Alexander James Watson (b.13 Mar 1887-,Rocky River,NSW,Aust;d.14 Jan 1972-,U,N,Aust)

   sp: Annie Maria Taggart (b.5 Nov 1894-,Uralla,NSW,Aust;m.12 Jul 1915;d.Jan 1975-,Uralla,NSW,Aust)

3. Annie Maud Watson (b.15 Nov 1915-,Uralla,NSW,Aust;d.Jul 1984)

   sp: Albert George Jenkins (b.Feb 1915-,Armidale,NSW,Aust;m.1943;d.Oct 1984)

3. Dorothy Jane Watson (b.9 Aug 1917-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Colin Noel Joseph Stevens (b.1918-,Parramatta,NSW,Aust;m.1941)

3. Mona Jean Watson (b.22 Apr 1919-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Frank Herbert Gregory (b.31 Oct 1891-,Portis Head,,England;d.15 Sep 1987-,Bundaberg,Q,Aust)

2. Merrian Argyle Ellen Watson (b.28 May 1890-,Uralla,NSW,Aust;d.1890-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: UNKNOWN

2. Robert Albert Earl Watson (b.18 Sep 1892-Rocky River,Uralla,NSW,Aust;d.3 Apr 1976-,Newcastle,NSW,Aust)

   sp: Harriet Elizabeth 'Bessie' Day (b.10 May 1896-,Ashford,Kent,England;m.24 Sep 1928;d.9 Jul 1936-)

3. Jean Margaret Watson (b.8 Aug 1929;d.Mar 1994-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: Halley Davis (b.1910-,Inverell,NSW,Aust;m.9 Jun 1951)

2. Rita Gertrude Barbara Watson (b.23 Sep 1895-Rocky River,U,N,Aust;d.25 Nov 1977-,Sydney,NSW,Aust)

   sp: Frederick Ernest (Jim) Hird (m.7 Dec 1930)

 1. Samuel J Watson (b.15 Mar 1854-,Newcastle,NSW,Aust;d.22 Jan 1912-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Amelia Adelaide Perry (m.1875)

2. Nathan John "Jack" Watson (b.1876-,Armidale,NSW,Aust;d.1952-Parramatta,NSW,AUST)

   sp: Edith L M Cross (b.1889-,Raymond Terrace,NSW,Aust;m.1910)

2. Esther Amelia Watson (b.29 Mar 1878-,Rocky River,NSW,Aust;d.1950-Sydney,NSW,AUST)

   sp: Claude Thomas MacE (m.23 Jan 1899)

3. Lilian May WATSON (b.1896-,Hillgrove,NSW,Aust;d.Feb 1899-,Hillgrove,NSW,Aust)

3. Thomas Claude Samuel Mace (b.5 Oct 1899-,Hillgrove,NSW,Aust;d.9 Aug 1951-CP,Sydney,NSW,AUST)

   sp: Victoria B Lundquist (m.1921)

3. Amy D Watson (c.9 Jul 1913-,Hillgrove,Nsw,Aust)

   sp: Cecil A Raward (m.1915)

2. Alice Adelaide Watson (b.29 Nov 1879-,Rocky River,NSW,Aust;d.1952-Newtown,NSW,AUST)

   sp: John C Walsh (m.1898)

3. William C Walsh (b.1898-,Hillgrove,NSW,Aust;d.1899-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Never Married

3. Pearly Walsh (b.1900-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Alfred E Brown (m.1920)

3. Elsie M Walsh (b.1902-,Hillgrove,NSW,Aust)

3. Leslie C Walsh (b.1905-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Mary E Hutchinson (m.1926)

3. Arthur R Walsh (b.1905-,Hillgrove,NSW,Aust;d.1905-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Never Married

3. Violet Beatrice Walsh (b.1912-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Ernest Daniel Boyd (m.1937)

3. John Samuel Walsh (b.1918-,Armidale,NSW,Aust)

   sp: Gladys Margaret Carter (m.1941)

2. Edith Florence Watson (b.1882-,Inverell,NSW,Aust;d.1964-Wallsend,NSW,AUST)

   sp: Charles A ASHTON (m.1903)

3. Ivy Blanche Watson (b.1897-NSW,Aust;d.Jan 1899-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: UNKNOWN

3. Robert S Watson (b.1901-,Hillgrove,NSW,Aust)

2. Miscella May (Priscilla) Watson (b.7 May 1886-,Inverell,NSW,Aust)

   sp: William James Mowle (b.22 Sep 1883;m.4 Aug 1909;d.20 Jul 1919-,Armidale,NSW,Aust)

3. Robert W Watson (c.23 Nov 1912-,Hillgrove,NSW,Aust)

 2. Pearl Maude Eliza Watson (b.31 Jan 1888-,Uralla,NSW,Aust;d.1965-St Leonards,NSW,AUST)

   sp: Albert C Smith (m.1913)

2. Samuel Robert Fletcher Watson (b.6 Aug 1890-,Uralla,NSW,Aust;d.Oct 1891-,Hillgrove,NSW,Aust)

2. Ruby L Watson (b.1892-,Hillgrove,NSW,Aust)

2. Eva Winifred Watson (b.1894-,Hillgrove,NSW,Aust)

   sp: Frances Henry Whitley (m.1938)

2. Lavinia Watson (b.1897-,Hillgrove,NSW,Aust)

2. Honor M Watson (b.1899-,Sydney,NSW,Aust)

   sp: Thomas H Lynch (b.1899-,Balmain S.,NSW,Aust;m.1925)

2. Amy P Watson (b.1900-,Hillgrove,NSW,Aust)

1. Sarah Ann Watson (b.7 May 1856-,Newcastle,NSW,Aust;d.18 Feb 1866-,Rocky River,NSW,Aust)

1. William Watson (b.8 Sep 1858-,Rocky River,NSW,Aust;d.7 Aug 1931-,Emmaville,NSW,Aust)

   sp: Emily Hall (b.1878-Wilsons Downfall,Tenterfield,NSW,Aust;m.6 Mar 1901;d.1961-Balmain,NSW,AUST)

2. Edwina Amelia 'Teddy' Watson (b.1902-,Emmaville,NSW,Aust;d.1960-Balmain,NSW,AUST)

   sp: Hector J Thomas (b.1900-,Orange,Nsw,Aust;m.1923)

2. Dorothy Watson (b.1905-,Emmaville,NSW,Aust)

 1. Mary Ann Lily Watson (b.21 Oct 1860-,Rocky River,NSW,Aust;d.1938-,Charlestown,NSW,Aust)

   sp: William L Sault (b.1860-,Newcastle,NSW,Aust;m.1885;d.1927-,Balmain S.,NSW,Aust)

2. Hilda M Sault (b.1886-,Adamstown,NSW,Aust;d.1932-Charlestown,NSW,AUST)

   sp: William F C McClure (b.1886-,Berrima,NSW,Aust;m.1911)

3. Miriam J McClure (b.1911-,West Wallsend,NSW,Aust)

3. David McClure (b.1913-,West Wallsend,NSW,Aust)

3. Lily M McClure (b.1916-,Charlestown,NSW,Aust)

2. Myra N Sault (b.1888-,Newcastle,NSW,Aust)

   sp: Robert Anderson (m.1914)

3. William Sault (d.1911-,Sydney,NSW,Aust)

3. Myra Sault (b.1912-,Sydney,NSW,Aust;d.1912-,Sydney,NSW,Aust)

   sp: Never Married

2. David J Sault (b.1893-,Adamstown,NSW,Aust)

2. Leslie Sault (d.1900-,Newcastle,NSW,Aust)

1. James Welham Watson (b.12 Mar 1863-,Rocky River,NSW,Aust;d.1927-Wickham,NSW,Aust)

   sp: Lilian Beneke (b.Abt 1868-,Kentucky,NSW,Aust;m.4 Jan 1888;d.7 Jul 1946-,Ashfield,NSW,Aust)

2. Gertrude M Watson (b.1890-,Emmaville,NSW,Aust;d.1890-,Emmaville,NSW,Aust)

2. Gladys Bertrude Watson (b.9 Mar 1891-,Emmaville,NSW,Aust;d.29 Aug 1972)

   sp: Edgerton E Jackson (m.9 Jun 1917)

3. Frank William Jackson

   sp: Elizabeth Margaret Hudson (m.1939)

3. James Henry Jackson (b.1918-,Ashfield,NSW,Aust)

   sp: Winifred Dodds (m.1939)

2. Laura B Watson (b.1894-,Emmaville,NSW,Aust)

   sp: Frederick Pogson (b.1886-,Newtown,NSW,Aust;m.1914)

3. Phyllis Pogson (b.1916-,Ashfield,NSW,Aust)

2. Lloyd F H Watson (b.1895-,Emmaville,NSW,Aust)

   sp: Ruby S E Morrow (b.1894-,Dubbo,NSW,Aust;m.1918)

3. Joyce Watson

   sp: Allen James Dennis (m.1942)

2. Percy W Watson (b.1897-,Emmaville,NSW,Aust)

2. Amy G Watson (b.1899-,Emmaville,NSW,Aust;d.1899-,Emmaville,NSW,Aust)

   sp: Never Married

 1. Eliza Goodwin Watson (b.28 Apr 1865-,Rocky River,NSW,Aust;d.17 Oct 1902-,Uralla,NSW,Aust)

   sp: John Samuel Crapp (b.1864-,Armidale,NSW,Aust;m.1887)

 1. Sarah Ann Watson (b.25 Sep 1870-,Armidale,NSW,Aust;d.1929-,Charlestown,NSW,Aust)

   sp: Henry Edward Sault (Salt) (b.1863-,Newcastle,NSW,Aust;m.1891;d.1942-,Newcastle,NSW,Aust)

2. David A Sault (b.1893-,Adamstown,NSW,Aust)

2. Percy Sault (b.1899-,Merewether,NSW,Aust)

2. Elizabeth Sault (b.1904-,Merewether,NSW,Aust)

   sp: Vernon E T Morgan (b.1913-,Glen Innes,NSW,Aust;m.1931)

2. Edward H Sault (b.1908-,Charlestown,NSW,Aust)

   sp: Cicely H Gray (b.1914-,West Wallsend,NSW,Aust;m.1933)

2. Eliza M Sault (b.1896-,Adamstown,NSW,Aust)

   sp: Walter J Whiteside (m.1917)

3. Roy V Whiteside (b.1918-,Hamilton,NSW,Aust)

3. Walter E Whiteside (d.1923-,Newcastle,NSW,Aust)

3. Neta Whiteside (d.1921-,Newcastle,NSW,Aust)

 

 

 

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...

Tracy Linde | Reply 06.04.2015 19.42

Hi Shirley, my name is Tracy I am one of the descendant of Eliza via Richard Watson's grand daughter Dorothy Jane Watson I can help you with her if you like

Jim Hynes | Reply 21.04.2014 00.58

what do the little numbers mean ?? i.e. 1 2 3 4 etc ?? Also as walter owen Hynes' son I have to advise there are some bad errors in his chilrens names

Jennifer Hynes 09.05.2018 12.28

Ruby Lillicrap chn. 4.Lucy Mary (Bonnie), John Terence (Terry), Albert David (Bert), James Cerreti (Jim), Lyle Elizabeth. Delete Albert Percival, James Hunter.

Jenny Richardson 22.04.2014 08.14

No. 1 indicates child of Eliza & Richard, 2 indicates grandchild, 3 indicates great grandchild etc.
Any corrections in names, dates etc are very welcome.

See all comments

| Reply

Latest comments

23.07 | 20:01

Hi Jenny, Hope all is well, how goes our hunt with the Welham clan. I would like to help you will Richard William Richard Watson's Daughter Dorothy Jane

...
09.05 | 12:28

Ruby Lillicrap chn. 4.Lucy Mary (Bonnie), John Terence (Terry), Albert David (Bert), James Cerreti (Jim), Lyle Elizabeth. Delete Albert Percival, James Hunter.

...
09.06 | 13:05

For family of Nancy Williamson (b.1911) see my tree at https://www.myheritage.com/person-6000354_239487041_239487041/nancy-charlotte-kel-massie-born-williamson

...
30.05 | 19:25

Very fantastic and well written post.Its extremely good and very helpful for me.Thanks for sharing.

...
You liked this page